info@lumenscholar.org
April 20

Departments

Academic Affairs

Tracy Willburn, Director
Kristy Gordon, Executive Assistant
Debra Jackson, Secondary Counselor
Jennie VanDyke, Purchasing & Inventory Clerk
Allison Richardson, Concurrent Enrollment Specialist
Ashley Silcox, Elementary Instructional Developer
Sara Holt, Instructional Development Assistant
Anne De'Armon, Instructional Development Aide
Aubrey Work, Instructional Development Aide
Joseph Ramirez, Teaching Assistant
Sheralee Webb, Kindergarten Teacher
Julie Coletti, Grade 1 Teacher
Laura Menousek, Grade 2 Teacher
Anne Johnson, Grade 3 Teacher
Adrie Devries, Grade 4 Teacher
Janeen Graham, Grade 5 Teacher
Suzanne Robertson, Grade 6 Teacher
Gary Ashton, Math Teacher
Bill Brothers, Math Teacher
Emily Burton, Math Teacher
Emily Clark, Math Teacher
Connie Craven, CTE Teacher
Chelsea Gould, Performing Arts Teachers
Lindsay Matson, Social Studies Teacher
Haley Wallace, PE Teacher
Amy Palethorpe, ASL Teacher
Megan Parry, Art Teacher
Rebecca Price, Biology & Science Teacher
Debra Rowley, Language Arts Teacher
April Thompson, Earth Science Teacher
Donna Breckenridge, Political Science, Sociology, History Teacher
Caprise Harper, Geology & Meteorology Teacher
Vern Hart, Math Teacher
Russ Johnson, Management Teacher
Emily Lamas, Geology & Meteorology Teacher
Carlee Madsen, Communications Teacher
Doug Miller, Management Teacher
Lance Peacock, Art Teacher

Business

Brenda Johnson, Manager

Institutional Support

Sherry Harward, Director
Kalisa Eden, Executive Assistant
Heidi Shimmin, Executive Assistant
Kristen Kaiser, Marketing Specialist

Operations

Jonathan Seal, Director
Lacy Fife, Front Office Secretary
Andrew Dillard, Registrar
Gary Ashton, Technology Technician
Mark Jones, Maintenance Technician

Student Success

Amy Hart, Director
Ravien Parsons, SPED Teacher
Lacy Fife, SPED Administrative Assistant
Heidi Nicholson, SPED Paraprofessional
Hyseuhn Lee, SPED Paraprofessional
Kendra Coral, SPED Paraprofessional
Lacy Charlesworth, SPED Paraprofessional
Miho Everitt, SPED Paraprofessional
Loree Allison, SPED Paraprofessional
Jake Numbers, SPED Academic Coach
Kelli Naylor, Elementary Student Advocate
Kirsten Barksdale, Jr. High Advocate
Allison Richardson, High School Student Advocate
Holly Sonntag, High School Advocate
Amy Palethorpe, Academic Coach
Brenda Berry, Academic Coach
Christian Taylor, Academic Coach
Garth Talbot, Academic Coach
Kaley Lagerstedt, Academic Coach
Rachel Jones, Academic Coach
Stacy Gale, Academic Coach
Anika Argyle, Academic Coach
Barbara Johnson, Academic Coach
Clarissa Bons, Academic Coach
Sarah Cannon, Academic Coach
Alex Swindler, Academic Coach
Cory Rundall, Academic Coach
David Todd, Academic Coach
Emilee Burton, Academic Coach
Emilie Hafen, Academic Coach
Sam Dailey, Academic Coach
Kisha Reeder, Academic Coach
Blake Steeves, Academic Coach
Calvin Quigley, Academic Coach
Kristen Scott, Academic Coach
Luis Utsch, Academic Coach
Riley Cox, Academic Coach
Kedra Rust, Academic Coach